2010-06-28

Wypłyń na głębię

Przygotowania do Światowych Dni Młodych w diecezji ełckiej.

„Wypływamy na głębię, może więcej się złowi ludzi gotowych poznawać Jezusa, naśladować Go i świadczyć o Miłości” – mówił ks. Karol Sokołowski, wiceasystent KSM Diecezji Ełckiej nauczając z łodzi. Od stycznia ełcka młodzież wraz z rodzinami prowadzi comiesięczne przygotowanie do ŚDM. Każdego 16 dnia miesiąca chętni gromadzą się na Słowie Bożym i modlitwie, aby wspierać duchowo to dzieło. Najbliższy międzynarodowy ŚDM odbędzie się w Madrycie w sierpniu 2011 roku.

Po raz pierwszy, moderator młodych, wyszedł z inicjatywą, aby młodzież doświadczyła nauczania w niekonwencjonalnej formie. Wypłynął w łodzi i jak Jezus nauczał zgromadzonych na brzegu. Przypomniał, że ŚDM są realizowaniem konkretnego programu, który wskazuje, jak stawać się uczniem Chrystusa. „Najpierw trzeba poznać Go, naśladować i ukochać. Te wskazania pozwalają, odzyskać utracone oblicze Jezusa w swoim sercu” – wyjaśniał kapłan.

Comiesięczne zgromadzenia nie dotyczą tylko młodzieży, która przygotowuje się do spotkania z Ojcem Świętym w Madrycie. Jak zauważył ks. Karol, to także przygotowanie do życia według wartości, o których naucza Chrystus. Światowy Dzień Młodzieży jest spotkaniem organizowanym przez Kościół Katolicki. Na zaproszenie Ojca Świętego biorą w nim udział młodzi z całego świata. Co roku Dni Młodzieży przeżywane są w diecezjach, natomiast co 2 lub 3 lata organizowane są spotkania światowe, w wyznaczonym przez papieża miejscu. Wówczas młodzi całego świata gromadzą się, aby wspólnie słuchać Słowa Bożego, celebrować Eucharystię i dzielić się wiarą.

Inicjatorem ŚDM jest Ojciec Święty Jan Paweł II. Jedne z większych ŚDM miało miejsce w: Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manilii (1995), Paryż (1997), Rzymie (2000), Toronto (2002), Kolonii (2005) oraz Sydney (2008). Od 2005 roku na spotkania przybywa Benedykt XVI. Każde z tych spotkań gromadziło młodych z ponad 180 krajów.

Biorąc pod uwagę zasięg tego przedsięwzięcia ks. Karol zachęcał młodzież, aby wspierała je swoją modlitwą. „To, co tak często wypowiadamy w słowach modlitwy „Ojcze nasz…”, niech będzie realizowane w waszym życiu. W tej modlitwie nie ma egoizmu. Miejmy na uwadze zawsze drugiego człowieka.” – wyjaśniał ks. Sokołowski.

Na zakończenie życzył zgromadzonym, aby patrzyli Panu Bogu w oczy i nie wstydzili się tego, co mają w sercu. Łącznikiem z Madrytem, było udzielone błogosławieństwo w języku hiszpańskim. Kolejne nauczanie w duchu ŚDM odbędzie się po wakacjach.

mr/elk

TEMATYCZNIE

MOTO ZDROWIE BUDOWLANY KULTURA MŁODZI KOŚCIÓŁ MAZURY ZWIERZĘTA SPORT FIRMY

» MOTO» ZDROWIE
» BUDOWLANY» KULTURA
» MŁODZI» KOSCIÓŁ
» MAZURY» ZWIERZĘTA
» SPORT» FIRMY